Kuligi w beskidach

Oferta pasterska

Kapela góralska - Oferta pasterska

„KTO MA OWCE TEN MA CO CHCE”.

Serdecznie polecamy i zachęcamy osoby / instytucje, które chcą zapoznać się z szeroko pojętym zagadnieniem pasterstwa, tradycji pasterskich, wypasu owiec, zwyczajów i obyczajów z nim związanych. Nasza kapela góralska Karpackie Zbóje dojedzie do Was w każdy – nawet najdalszy zakątek naszego kraju! Rezerwacja jest bardzo prosta i odbywa się ON – LINE.

Ej ty baca, baca nas
Dobryk hłopców na zbój mas
Jescebyś ik lepsyk mioł
Kiebyś syra końdek dał.

Kapela góralska - Oferta pasterska

PRELEKCJE, POKAZY, WARSZTATY PASTERSKIE

Nasza kapela góralska Karpackie Zbóje realizuje pasterską ofertę edukacyjną: prelekcje pasterskie, pokazy wyrobu serów, pokazy obróbki wełny oraz warsztaty rękodzieła z wełny owczej. Dużą popularnością cieszą się pokazy klagania mleka, wyrobu bundzu oraz prelekcja pasterska na temat tradycyjnego kulturowego wypasu owiec w Karpatach z degustacją serów wołoskich takich jak: oscypki, redykołki, korbacze, gołki, serki gazdowskie, bundz i bryndza. Podczas zajęć pokazujemy jak wyrabia się bundz, wykorzystując przy tym drewniane naczynia pasterskie takie jak: puciery, ferule, czerpaki, gelaty, formy na sery oraz inne sprzęty wykorzystywane na bacówce i gazdówce takie jak: dzwonki pasterskie, fujarki i palice (kije pasterskie).

Kapela góralska - Oferta pasterska

POKAZY OBRÓBKI WEŁNY

Wielką popularnością cieszą się również pokazy obróbki wełny na starych i nowych sprzętach oraz mini warsztaty na wełnie owczej – gręplach, kołowrotkach i motowidłach. Dowiecie się czym jest krymplowani, przyndzyni i zwijani? To edukacyjna zabawa dla aktywnych, gdzie każdy uczestnik otrzymuje po dwa małe kłębki wełny, a wykonane własnoręcznie podczas zajęć pompony i kokardki uczestnicy zabierają ze sobą do domu jako pamiątkę! W programie również degustacja serów regionalnych.

Kapela góralska - Oferta pasterska

KARPACKIE WARSZTATY PASTERSKIE – SEROWARSTWO

Absolutny hit ostatnich sezonów. Pokaz wyrobu sera owczego. Poznacie i popracujecie przy całym procesie wyrobu sera metodą wołoską, a więc tak jak to najstarsi góralscy pasterze robili. Będzie ognisko, będzie wielka bańka mleka, będą drewniane naczynia pasterskie, będzie słynna podpuszczka i oczywiście żyntyca. Od mleka do sera. Wykonany ser oczywiście wspólnie spałaszujemy. Dodatkowo, skosztujecie wielu innych gatunków sera z samego serca Karpat. Wspólnie wykonamy biały ser tzw. bundz albo syr, ale posmakujecie też sery bacowskie: bryndzy, łoscypka, redykołki, sera wołoskiego, gołki, korbocy i co ino. Każdy będzie mógł spróbować zyntycy i przekonać się, że jest to jeden z najwspanialszych, najdelikatniejszych w smaku i najzdrowszych mlecznych napojów.

Kapela góralska - Oferta pasterska

TRADYCJE PASTERSKIE PLEMION WOŁOSKICH

W myśl starej zasady …. Kto mo owce ten mo co kce… Podczas wspólnego przygotowania sera opowiemy Wam kawał historii o dawnych ludach wołoskich, co im zawdzięczamy, skąd pochodzą górale, dowiecie się jak człowiek udomowił owce i dlaczego owczorze byli uważani za czarowników. Warsztaty można zorganizować w plenerze lub w odpowiednim pomieszczeniu. Warsztaty z serowarstwa są doskonałą zabawą dla całych rodzin, dzieci i dorosłych a nawet pracowników firm. Pokaz serowarstwa można opcjonalnie wzbogacić pieczeniem i degustacją jagnięciny.

Kapela góralska - Oferta pasterska

KURS ROBIENIA OSCYPKA

Czy miałeś kiedykolwiek własnoręcznie okazję zrobić sobie oscypka? Jeśli nie, to Karpackie Zbóje zapraszają na zorganizowanie zbójnickiego kursu, podczas którego poznacie sekrety produkcji tego pysznego serka góralskiego! Hej! W naszej zbójnickiej brygadzie mamy speców od robienia najpyszniejszych i oryginalnych oscypków. Korzystając z pomocy prawdziwego bacy będziesz miał okazję samemu zrobić ten niezwykły ser. To nie lada atrakcja! Dodatkowo możesz posmakować innych góralskich specjałów, takich jak np. redykołki, korbacze, bryndza czy żentyca.

Kapela góralska - Oferta pasterska

PASTERZE, ZBÓJNICY, GÓRALE

Specjalnie dla Ciebie przyjedziemy w dowolne miejsce w kraju i za granicą i zorganizujemy podczas Twojej imprezy bardzo śmieszny ale i pouczający konkurs na zrobienie zbójnickiego oscypka. Na potrzeby imprezy możemy zbić nawet zbójnicką bacówkę, w której będziemy wędzić serki góralskie tradycyjnymi sposobami! Nasi bacowie i zbójnicy opowiedzą Ci również krótką historie dotyczącą tradycji regionu karpackiego oraz naszego głównego bohatera: oscypka. Pamiętajmy, że właśnie ten ser był ulubionym przysmakiem zbójników. Uwaga! Jako zacny uczestnik oscypkowego kursu otrzymasz od Karpackich Zbójów oryginalny i atrakcyjny zbójnicki upominek oraz unikatowy Dyplom Bacy. Twoje CV wzbogaci się o dodatkowe umiejętności! Hej!

Kapela góralska - Oferta pasterska

STANISŁAW WITKIEWICZ, ZBÓJNICY I PASTERZE

TAK OPISUJE STANISŁAW WITKIEWICZ Zbójnickie „wizyty” u pasterzy na halach: Zbójnicy przychodzili nocą na szałasy, przynosili z sobą wódkę, wino, rznęli owce, zarli oscypy i wyprawiali uczty do świtania, oddając się z całą wściekłością swego temperamentu hulance, tańcom i szaleństwom z juhaskami, między któremi mieli często swoje kochanki. Baca i juhasi radzi ich widzieli, było im wesoło, beczały gajdy, to jest kobzy, skrzypiały gęśle, piskały piszczałki, a za owce, porznięte zbójnickimi nożami, nie odpowiadało się wcale. Dobre stosunki bacy i juhasów ze zbójnikami nie dziwią, gdyż sami bacowie niekiedy łączyli pasterskie obowiązki ze zbójnickim procederem”.

Bawmy się!

Sprawdź aktualną ofertę
Pozostała oferta kapeli Góralskiej

Dołącz do nas i baw się razem z nami! Hej!