Kuligi w beskidach

Oferta koncertowa

Kapela góralska - Oferta koncertowa

ZBÓJNICKIE MUZYKOWANIE! HEJ!

Serdecznie polecamy i zachęcamy osoby prywatne lub też właścicieli firm, korporacji, dyrektorów Gminnych Ośrodków Kultury do zabawy razem z naszą kapelą góralską Karpackie Zbóje! Przedstawiamy Państwu możliwość wyboru kilkunastu programów w wielu wariantach i o każdej porze roku, w plenerze lub też wewnątrz konkretnego pomieszczenia. Dojedziemy do Was w każdy – nawet najdalszy zakątek naszego kraju! Rezerwacja jest bardzo prosta i odbywa się ON – LINE. Czekamy na rezerwację i zapraszamy do wspólnej zabawy! Hej!

Kapela góralska - Oferta koncertowa

KONCERTUJEMY W KAŻDYM MIEJSCU W POLSCE

Zapraszamy Państwa do spędzenia niepowtarzalnych chwil z brygadą i kapelą góralską Karpackie Zbóje podczas góralsko – folkowego koncertu w dowolnym miejscu w Polsce. Oferta dedykowana jest dla korporacji, firm, instytucji, domów kultury – idealny pomysł na udaną imprezę w folkowych klimatach! Grupa folklorystyczna, brygada zbójnicka i kapela góralska Karpackie Zbóje istnieje od 2007 roku. Od początku swej działalności towarzyszy różnym imprezom w kraju i zagranicą, wykonując program oparty na muzyce górali Beskidu Żywieckiego i regionów ościennych (Orawa, Podhale, Beskid Śląski). W repertuarze zespołu znajdują się także pieśni słowackie i węgierskie, jak również cała gama utworów popularnych i biesiadnych. Zasadniczą część repertuaru stanowią utwory wokalno – instrumentalne.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

UNIKATOWY PROGRAM ARTYSTYCZNY

Cały program charakteryzuje duża dynamika i różnorodność. Zależnie od okoliczności i potrzeb program urozmaicamy zabawami, nauką tańca góralskiego oraz gawędą i humorem góralskim. Nasz zespół jest otwarty na propozycje organizatorów imprez co do rodzaju repertuaru, składu muzycznego grupy, czasu trwania imprezy itp. Posiadamy własnego busa i profesjonalny sprzęt estradowy i oświetleniowy. Brygada Karpackie Zbóje to grupa pasjonatów góralszczyzny, dla których pielęgnowanie tradycji i obrzędów swoich przodków, przekazywanie obyczajów młodszemu pokoleniu, gra na unikatowych instrumentach ludowych stały się sensem życia. W skład naszej Brygady wchodzą artyści ludowi (muzycy, tancerze, aktorzy, barmani) jak również muzykanci i gawędziarze.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

MUZYKOWANIE NA ZBÓJECKĄ NUTĘ!

Nasza kapela góralska Karpackie Zbóje to przede wszystkim grupa energicznych i dobrze zgranych pod względem charakterów ludzi! To zgranie przenoszą na scenę i kontakt z ludźmi. Posiadamy szeroki wachlarz piosenek góralskich z różnych regionów górskich Polski i Słowacji. Nasze muzykowanie w obecnym składzie rozpoczęło się w 2007 roku. Każdy z nas od najmłodszych lat gra, śpiewa lub tańczy w zespołach i kapelach góralskich z naszego regionu. Gramy głównie na instrumentach smyczkowych, co w znakomity sposób podkreśla specyficzny charakter muzyki góralskiej. Oczywiście nie jest nam obca muzyka sąsiednich krain, a dla gości lubiących pośpiewać gramy także piosenkę biesiadną. W miarę potrzeb poszerzamy nasz skład o twórców ludowych, gawędziarzy oraz tancerzy z zespołu regionalnego.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

FOLKUJEMY ŻE HEJ!

Współpracujemy z większością muzyków i folklorystów z naszego regionu. Nasza kapela góralska składa się między innymi z osób które wchodzą w skład bardzo popularnego w naszych stronach zespołu grającego muzykę współczesną we własnych aranżacjach, co dodatkowo wzbogaca nasz repertuar. Stąd, oprócz muzyki góralskiej, oferujemy Państwu oprawę muzyczną imprezy w stylu góralskim przeplataną blokami muzyki rozrywkowej. Taka forma wyjątkowo dobrze sprawdza się na uroczystościach okolicznościowych typu: wesela, bankiety, imprezy integracyjne, itp. Od roku 2007 zagraliśmy na niezliczonej ilości różnego rodzaju imprez, pokonując przy tym tysiące kilometrów zarówno w kraju jak i za granicą.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA KULTURA I TRADYCJA Z GÓRNEJ PÓŁKI!

Nasze doświadczenie pozwala zagwarantować, że spotkanie z nami utkwi na długo w Państwa pamięci i pozostawi wiele miłych i radosnych wspomnień oraz przybliży niespotykaną nigdzie na świecie Kulturę Góralską. Z przyjemnością zagramy imprezy: plenerowe, eventowe, okolicznościowe (wesela, prymicje, chrzciny, urodziny, przywitanie zacnych Gości na lotnisku itp.). Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od najmłodszych lat uczą się folkloru góralskiego.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

KOMPLEKSOWOŚĆ NASZEJ OFERTY TO NASZ WYRÓŻNIK

W ofercie muzycznej naszego zespołu znajduje się:

• obsługa muzyczna imprez okolicznościowych : przyjęcia rodzinne, wesela, gale, bankiety, biesiady góralskie itp.);
• koncerty coverowo – folkowe;
• występy kapeli góralskiej;
• obsługa imprez firmowych i integracyjnych;
• obsługa muzyczna podczas takich uroczystości jak bale karnawałowe, sylwestrowe czy andrzejkowe;
• oprawa muzyczna w kościele.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

SKŁAD NASZEJ KAPELI KARPACKIE ZBÓJE

Pryma

W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci, a w wersji rozszerzonej o dudy żywieckie lub gajdy oraz o akordeon lub heligonkę. Najwyżej ceniony jest prymista, który gra melodię prowadzącą. Od niego zależy i jego indywidualności muzycznej, charakter całej kapeli. On z reguły dobiera skład „muzyki”. Zresztą, w dawnej gwarze góralskiej „muzyka” (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę. Może on, w razie potrzeby zastąpić każdego muzyka w zespole, zaś sam ma do dyspozycji jednego lub dwóch „przeręcacy” czyli zastępców. Skrzypek góralski tradycyjnie trzyma skrzypce oparte na barku lub piersi. Ułatwia mu to grę, gdyż przeważnie używa się tylko 3 z 4 strun.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

SKŁAD NASZEJ KAPELI KARPACKIE ZBÓJE

Sekunda

Sekundem nazywa się drugie skrzypce. Uzupełniają one luki pomiędzy melodią prymy i rytmiczną podstawą basów, wraz z którymi tworzą sekcję rytmiczną oraz instrumentalny akompaniament muzyki góralskiej, dlatego każdy sekundzista powinien umieć zastąpić basistę. Przy graniu sekundy, muzycy opierają skrzypce nisko na piersi, aby łatwiej było im grać na niższych strunach.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

SKŁAD NASZEJ KAPELI KARPACKIE ZBÓJE

Basy

Według muzyków góralskich najprościej jest nauczyć się grać na basach, gdyż wystarczy umieć tylko kilka podstawowych schematów rytmiczno-melodycznych. Niepotrzebna jest tu wirtuoza, gdyż struny skraca się wszystkie naraz, przyciskając płasko położonymi palcami. Instrument przypomina „mały kontrabas„, bez nóżki. Struny wykonane są z owczych jelit. Tak samo, jak i skrzypce, czy gęśle, budowane są z drzewa jesionowego, jaworowego lub świerkowego.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Pierwsze kapele tworzyły dudy (nazywane także „kozą”), fujarka (piszczałka) lub gęśle (rodzaj ludowych skrzypiec, mające 50-60 cm długości), grające główną melodię (pryma). Natomiast w niektórych wędrówkach Tytusa Chałubińskiego, towarzyszy mu zespół złożony z fletu, klarnetu i gęśli. Jednak najczęściej towarzyszył mu kapela Bartusia Obrochty składającego się z 2 skrzypiec (prymy i sekundy) oraz basów. Czasami do składu dołączały jeszcze gęśle oraz flet. W XIX w. tworzyły się kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano również zastaw 3 gęśli i basów, lecz uznano słabe brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, przez co odrzucono ten skład.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Czasami podczas występów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki czyli na gęśle. Przeważnie na weselach można spotkać kapele wraz z perkusją lub gitarą (akustyczną, elektryczną lub basową), a także instrumenty dęte i akordeon. Coraz częściej spotyka się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej popularnymi zespołami, które wykorzystują tą możliwość, są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niekiedy składy kapel zostają wzmocnione na potrzeby estradowe, w których grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Muzyka góralska posiada wiele wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są anonimowi i powstaje spontanicznie, wynika z życia codziennego, z naturalnych potrzeb i instynktów twórców oraz wykonawców, niż z przeżyć artystycznych. Opowiada ona o tym co góralom najbliższe – o umiłowanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu żartobliwych przyśpiewek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przekomarzań się chłopca z dziewczyną. Sam Jan Paweł II upodobał sobie piękny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, aby pospacerować po górskich szlakach, ale także aby nacieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka uważana jest za wieczny element tradycji ludowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, bez nut i zapisów, lecz w oryginalnej postaci „ze słuchu”. Zdarza się, że w sąsiednich wsiach te same melodie i piosenki gra się i śpiewa nieco inaczej.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Piękna muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w domu, w karczmie, umila życie a także sprawia radość swoim wesołym brzmieniem. Występy zespołów góralskich można zobaczyć na festiwalach, a także w karczmach i niektórych domach wypoczynkowych. Zespół Karpackie Zbóje jest folk kapelą muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji. Instrumentarium zespołu to: skrzypce I, skrzypce II, altówka, kontrabas, akordeon / heligonka, dudy żywieckie. Nasza kapela Karpackie Zbóje sięga również po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombity, rogi pasterskie, okaryny oraz różnego rodzaju piszczałki pasterskie. Hołdujemy rodzimej muzyce góralskiej Beskidów, Pienin i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym, miłym dla ucha brzmieniu.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Prezentujemy skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami: słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi i cygańskimi. Każdy nasz koncert jest dużą dawką pozytywnej i skocznej muzyki, wykorzystując żywiołowe i porywcze góralskie rytmy. W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jeździmy po całej Polsce z koncertem pięknych polskich kolęd i pastorałek góralskich w własnych aranżacjach muzycznych. Nasz zespół jest często zapraszany na różnego rodzaju festiwale, duże imprezy plenerowe, koncerty muzyki folkowej budząc zaciekawienie publiczności. Bardzo starannie dobrany repertuar oraz profesjonalizm jest naszym mottem przewodnim.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

GÓRALSKA MUZYKA DZIŚ I KIEDYŚ…

Serdecznie polecamy nasz zespół Karpackie Zbóje podczas:

a) koncertów estradowych i plenerowych, festynów, dożynek oraz wszelkiego rodzaju imprez plenerowych;
b) koncertów tematycznych oraz rocznicowych;
c) koncertów sylwestrowo – karnawałowych z dużą dawką zbójeckiej energii;
d) koncertów Noworocznych;
e) koncertów kolęd i pastorałek (góralskie pastorałki, piękne i tradycyjne polskie kolędy, opowieści o góralskich zwyczajach świątecznych);
f) koncertów podczas imprez zamkniętych i okolicznościowych (ślubów, wesel, imienin, urodzin);
g) koncertów na wszelkiego rodzaju imprezach / eventach firmowych.

Kapela góralska - Oferta koncertowa

ZOBACZ I USŁYSZ JAK GRAMY I ŚPIEWAMY!

SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE

Poniżej nasze teledyski z Dawidem Narożnym (Gwiazda Disco Polo) oraz z Mirkiem Szołtyskiem (Gwiazda śląskiej sceny biesiadnej).

 

 

Kapela góralska - Oferta koncertowa

ZROBIĘ Z CIEBIE PANNĘ MŁODĄ (Dawid Narożny i Karpackie Zbóje)

Kapela góralska - Oferta koncertowa

POKOCHAJ MNIE (Dawid Narożny i Karpackie Zbóje)

Kapela góralska - Oferta koncertowa

ZIMOWY WIECZÓR (Mirek Szołtysek i Karpackie Zbóje)

Bawmy się!

Sprawdź aktualną ofertę
Pozostała oferta kapeli Góralskiej

Dołącz do nas i baw się razem z nami! Hej!