Kuligi andrzejkowe

Ostatki 2023!

MAGICZNE KULIGI W DNIU ŚWIĘTEGO ANDRZEJA

Zapraszamy Państwa do spędzenia niepowtarzalnych chwil na kuligach andrzejkowych w Beskidach z kapelą góralską i brygadą zbójnicką Karpackie Zbóje! Impreza przeznaczona jest zarówno dla Gości indywidualnych jak i dla Firm i korporacji.

Scenariusz zabawy zapowiada się wyśmienicie!

Na samym początku czeka na nas przejazd zaprzęgami konnymi z pochodniami oraz biesiada w kolybie / karczmie przy ognisku i muzyce. Zabawę poprowadzi wodzirej i kapela góralska KARPACKIE ZBÓJE lub DJ JANOSIK! HEJ!

Program kuligu andrzejkowego może składać się z trzech góralskich bloków przedzielonych przerwami. Każdy blok rozpoczyna się od muzyki góralskiej a w dalszej kolejności uczestnicy zapraszani są do udziału we wróżeniu. Występ prowadzony przez Zbójnika Ondraszka i zbójecką frajerkę – znachorkę i zielarkę w jednym. Zabawa odbywa się w atmosferze dawnych obrzędów odprawianych w góralskiej chacie przez panny chcące dowiedzieć się przyszłości o swoim zamążpójściu.

Przed każdym seansem będzie krótka opowiastka zbójnika Ondraszka o tradycji wróżenia wśród górali beskidzkich. Gawędziarz – opowie Państwu ciekawostki związane z dawnymi wierzeniami górali karpackich i zdradzi wam tajniki ziołolecznictwa. Przygra Wam na dudach żywieckich (kozie), pile, liściu, złóbcokach, fujarkach pasterskich czy na trombicie. Będzie wesoło że hej! DJ Janosik będzie robił podkład góralski, folkowy, zbójecki do wszystkich konkurencji, a po wszystkich zabawach andrzejkowych możliwe jest przeprowadzenie dyskoteki po zbóju z góralskim karaoke.

WRÓŻBY KTÓRE ZOSTANĄ PRZEPROWADZONE PODCZAS IMPREZY

Lanie Wosku po zbóju

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów nieustannie kojarzącym się z wieczorem andrzejkowym jest lanie wosku. Roztopimy wosk w drewnianej, rzeźbionej misie i będziemy lali wosk na wodę przez ucho od klucza do zbójeckiego skarbu. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia bowiem nawiązywanie kontaktu z zaświatami, a tylko dobre duchy naszych przodków mogą odsłonić przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Gdy puścisz wodze fantazji, dowiesz się co czeka Cię w nadchodzącym roku. Zbójnicy lejąc wosk będą opowiadać różne kawały i zagadywać widzów jak to drzewiej w Beskidach bywało.

Obierka po zbójecku

Chcesz dowiedzieć się, na jaką literę zaczyna się imię ukochanego przeznaczonego Ci przez los? Do tej wróżby musisz użyć jabłka a dokładniej jego skórki. Ale uwaga! Musisz to zrobić w ten sposób, żeby powstała jedna obierka. Rzuć nią za siebie przez lewe ramię i odczytaj literę utworzoną przez leżącą na podłodze obierzynę. Zbójnicy do tego zadania udostępnia swoje noże zbójnickie na cisowych rękojeściach. Hej!

Magiczna zbójecka watra

Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – będziesz musiał / a dłużej poczekać na jego realizację.

Wróżba z butów

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż (lub po zbójecku, która zostanie zbójecką frajerecką – czyli kochanicą zbójnika, hej!). Każda z dziewczyn zdejmuje but z lewej nogi i ustawia w rządku, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. Właścicielka buta który jako pierwszy przekroczy próg, może być pewna że pierwsza zmieni stan cywilny. Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli już trochę zniszczony i wcześniej reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą butów, było rzucanie butem przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. But który upadł najbliżej wyjścia i w dodatku był zwrócony czubkiem w kierunku progu – wróżył właścicielce ślub w najbliższym roku.

Spodki

Do tej wróżby potrzebne są nam przynajmniej cztery spodeczki, pod którymi może zmieścić się drobny przedmiot. Potrzebna nam będzie obrączka, dukat zbójecki i listek. Pod spodeczki wkładamy wyżej wymienione przedmioty, czwarty pozostaje pusty. Następnie należy spodeczki zamienić miejscami, musi to zrobić osoba, która nie bierze udziału we wróżbie. Osoba, która chce poznać swoją przyszłość wybiera jeden spodeczek. Jeśli pod spodkiem znajdzie obrączkę wróży jej to szybkie małżeństwo, jeśli listek – ślub, dukat zbójecki – bogactwo. Jeśli zaś trafi na pusty spodeczek – w tym roku nic istotnego nie wydarzy się w jej sprawach uczuciowych.

Szpilki

Do tej wróżby potrzebna jest nieparzysta ilość szpilek, najlepiej byłoby, aby było ich dwadzieścia jeden. Szpilki wkładamy do uprzednio przygotowanego „magicznego” zbójeckiego kubka. Następnie lewą ręką zakrywając wierzch kubka potrząsamy nim, prosząc świętego Andrzeja o wskazówkę co nas czeka w najbliższym czasie. Szpilki rozsypujemy na czerwony harfowany obrus i uruchamiamy naszą wyobraźnię. Wpatrując się w rozsypane na stół szpilki, staramy się odczytać jakie literki zostały utworzone przez rozsypane szpilki. Powstała litera lub litery mogą oznaczać imię przyszłego chłopaka lub męża. Szpileczki można rozsypywać do trzech razy, jeśli za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera – nie jest to jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia uczuciowego.

Trochę historii…

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji, jako święto bankowe, hucznie obchodzony jest dzień świętego Andrzeja, tj. 30 listopada, tam czci się go hucznie jedząc i pijąc.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę. Inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Za udział w naszych zbójnickich imprezach są przewidziane liczne zbójnickie gadżety, które sami produkujemy oraz nagrody w postaci pamiątek regionalnych, certyfikaty zbójnickie, tzw. zbójeckie glejty bezpieczeństwa oraz zbójnicki dukat na szczęście dla uhonorowania najważniejszych postaci Twojej imprezy.

REZERWACJA: + 48 531 557 086
E-mail: biuro@kuligiwbeskidach.pl

BAWMY SIĘ!

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Witamy Was serdecznie na naszej stronie KULIGI W BESKIDACH. Strona KULIGI W BESKIDACH.PL to odpowiedź dla tych, którzy marzą o prawdziwym, tradycyjnym kuligu saniami w najpiękniejszych beskidzkich dolinach. Z nami przeżyjesz wyjątkowe chwile w Beskidach, które na długo zapadną Ci w pamięci. Zadowolenie Turystów i lokalnych mieszkańców Beskidów to nasza misja. Wyróżnia nas najwyższa jakość na każdym etapie świadczenia usług.

Na naszej stronie zarezerwujecie kuligi aż w czterdziestu lokalizacjach w Beskidzie Żywieckim (Zawoja, Zubrzyca Górna, Koszarawa, Korbielów, Kamesznica, Milówka, Żabnica, Węgierska Górka, Przybędza, Zwardoń, Rycerka Górna i Dolna, Sopotnia Wielka i Mała, Soblówka, Ujsoły), Beskidzie Śląskim (Istebna, Koniaków, Jaworzynka, Brenna, Szczyrk, Ustroń, Wisła – Dolina Białej Wisełki oraz Doliną Gościejowa, Jaworze koło Bielska Białej, Lipowa – Dolina Zimnika), Beskidzie Małym (Międzybrodzie Żywieckie, Międzybrodzie Bialskie, Targanice, Kocierz).

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Znajdziecie tutaj oferty tanich kuligów, jak również kuligów droższych, a nawet typu PREMIUM / VIP (dla firm i korporacji). Każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny kuligów wahają się od 80 zł / os aż do prawie 200 zł / os. w zależności od tego jaki kulig wybierzecie, z jakimi atrakcjami, jakim menu oraz w jakiej miejscowości. Jesteśmy w stanie zorganizować kulig nawet dla 250 osób na raz.

Jesteśmy oficjalnym, certyfikowanym organizatorem kuligów w Beskidach, co daje Wam pewność najwyższej jakości świadczonych usług przez cały rok. Organizujemy tradycyjne kuligi zimowe na saniach, a wiosną, latem i jesienią – zielone kuligi na pięknie przystrojonych wozach drabiniastych. Na naszej stronie znajdziecie oferty na kuligi halloween, kuligi andrzejkowe, mikołajkowe, wigilie firmowe z kuligiem, kuligi bożonarodzeniowe, kuligi sylwestrowe, noworoczne, karnawałowe, walentynkowe, feryjne oraz z okazji dnia kobiet.

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Kuligi na naszej stronie pogrupowane są również tematycznie dla wielu grup docelowych. Stworzyliśmy obszerną ofertę kuligów dla firm i korporacji, kuligi typu VIP / PREMIUM, kuligi z napadem zbójnickim, kapelą góralską Karpackie Zbóje, wodzirejem / gawędziarzem, kuligi z dyskoteką w stylu FOLK – POLO z pokazem laserów i karaoke, kuligi dla seniorów, kuligi dla szkół i przedszkoli, kuligi rodzinne, kuligi dla singli, kuligi specjalne i wiele innych.

 

 

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Nasze kuligi są niezwykłe, ponieważ obudowane są wielością atrakcji takich jak biesiady z kapelę góralską Karpackie Zbóje, zabawami integracyjnymi z wodzirejem / gawędziarzem, zabawą taneczną z zespołem dancingowo – biesiadnym Folk Zbóje, organizacją profesjonalnego napadu zbójnickiego, pokazem tańca zbójnickiego, dyskotekami z karaoke po góralsku w stylu FOLK POLO z DJ Janosikiem, występem dudziarza na dudach żywieckich lub na gajdachdegustacją regionalnych alkoholi, serów i wędlin i smakołykami kuchni regionalnej, pieczeniem świniaka / dzika / jagnięcia. Wielu klientów życzy sobie samą biesiadę góralską bez kuligu. Tymi atrakcjami zajmuje się grupa GÓRALI i ZBÓJNIKÓW.

 

 

 

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Jeśli ktoś chciałby wypożyczyć sobie góralski / zbójnicki czy folkowy strój na nasz kulig nie ma problemu! Zapraszamy do naszej wypożyczalni strojów góralskich Na naszej stronie internetowej zarezerwujecie również zimowe atrakcje dla firm takie jak: zimowe wędrówki na rakietach śnieżnych, ski tury, zajęcia typu pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne, szkolenia lawinowe, nauka i doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie, zawody narciarskie, śnieżne safari skuterami, quady zimą, snowrafting, snowtubing, zimowa strzelanka paintballowa, zimowy Off Road, kula zorbingowa, zimowe zajęcia teambuildingowe, olimpiady zimowe z kapelą góralską, psie zaprzęgi Husky, rzeźba w lodzie.

Nowością są wyjazdy na narty na Podhale, w Tatry oraz na termalne źródła do Chochołowa (Termy Chochołowskie), Szaflary (Gorący Potok, Termy Szaflary), Białki Tatrzańskiej (Termy Bania), Bukowiny Tatrzańskiej (Termy Bukovina).

KULIGI W ZBÓJNICKIM ELDORADO!

Współpracujemy w tym zakresie z licencjonowanym biurem podróży Beskidzkim Centrum Turystyki oraz doświadczonym przewodnikiem beskidzkim Karpackim Gazdą. Nasza Firma pomaga również w rezerwacji noclegów w Beskidach a także transportu na kulig z dowolnego miejsca w Polsce dla grup (busy, autokary). Tą działką zajmuje się biuro podróży Żywieckie Centrum Turystyki i Kultury.

Zarezerwuj KULIG teraz i ciesz się najpiękniejszą, zimową przygodą w Beskidach – wystarczy 1 minuta!

Wybierz atrakcję, KUP a bilety otrzymasz od razu na maila!

BAWMY SIĘ!

Zaufaj profesjonalistom!

Nasza firma pracuje na swoją reputację blisko 15 lat.
Nie składamy obietnic bez pokrycia.

Super
opinie

Gwarancja jakości
obsługi

Lata
doświadczenia

Bilety na nasz kulig szybko się wyprzedają. Rezerwując ONLINE masz gwarancję dostępności i najniższej ceny. Wybierz miejscowość, ilość osób, termin, ewentualne świadczenia dodatkowe, uzupełnij swoje dane i dokonaj płatności.

Proste, szybie i bezpiecznie!

Jesteśmy niezależni od warunków pogodowych. Kuligi zielone i białe odbywają się przez cały rok od wiosny do zimy. W razie braku śniegu organizujemy kuligi na bryczkach lub wozach drabiniastych z kołami. Każdy z naszych zaprzęgów jest zadaszony i chroni kuligowiczów przed śniegiem, wiatrem lub deszczem. Na każdym znajdują się ciepłe koce do okrycia.

Jak zarezerwować imprezę w naszym systemie rezerwacji imprez? Nic prostszego!

Klikasz w odpowiedni banerek, wybierasz odpowiednią ilość biletów normalnych (ewentualnie ulgowych w niektórych opcjach), przechodzisz do koszyka zakupów klikając w zielony koszyk, wybierasz datę i godzinę imprezy, klikasz DALEJ, jeśli są to wybierasz opcje dodatkowe do kuligu (np. napad zbójnicki, kapela góralska, gawędziarz, DJ Janosik itp.), klikasz DALEJ podajesz swoje dane takie jak imię i nazwisko, numer telefonu oraz mail (TELEFON, DANE I MAIL MUSZĄ BYĆ POPRAWNE ABY SYSTEM PRZYJĄŁ REZERWACJĘ - JAK PODASZ ZŁEGO MAILA, POTWIERDZENIE REZERWACJI NIE SPŁYNIE CI NA WSKAZANEGO MAILA - DLATEGO PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE DANYCH), możesz ponadto poprosić nas o wystawienie faktury wpisując w rubrykę wszystkie dane Twojej firmy z NIPem a my wyślemy fakturę na Twojego maila. Dalej trzeba KLIKNĄĆ: Zapoznałem się i akceptuję Regulamin sprzedaży, Politykę prywatności oraz Regulamin Kuligi w Beskidach a system przekieruje Cię automatycznie do płatności BlueCash. Można za kulig zapłacić BLIKIEM lub z dowolnego banku a także kartą kredytową. Po zapłaceniu od razu na wskazany przez Ciebie adres mailowy przychodzi potwierdzenie rezerwacji z całym programem imprezy i informacjami technicznymi. Rezerwacji nie trzeba drukować na imprezę, gdyż nasi pracownicy mają listy uczestników imprezy. Życzymy udanych rezerwacji i wspaniałej zabawy! TO TAKIE PROSTE :)))